#2016-10-26 03:03:05 

Lucia

Użytkownik

Posty: 68

Skąd: Zgierz

Wiek: 36

Witam Państwa, wspólnie z mężem długo czekaliśmy na narodziny dziecka, ale niestety odmówiono mi cesarki, a poród naturalny byl z komplikacjami, rodzilam kilkanaście godzin a to była ciąża wczesna, a nasz syn po urodzeniu miał spore niedotlenienie, inkubator gdzieś się zawieruszył, na szczęście synek przeżył, ale nie wiadomo, jakie to będzie miało konsekwencje dla jego zdrowia w przyszłości od kogo mogę domagać się odszkodowania, od lekarza czy szpitala?
#2016-10-26 05:01:50 

Weteranka

Użytkownik

Posty: 51

Skąd: Ustka

Wiek: 35

Wiem przez co przechodzicie, ja przeżywałam to samo wiele lat temu, żałuję tylko, że wtedy nikt mi nie powiedział, że przysługuje mi zadośćuczynienie za doznane krzywy, a może nawet dożywotnia renta dla mojego dziecka, które jest niepełnosprawne. Pytasz, kto odpowiada za błąd w sztuce lekarskiej, lekarza nieraz bardzo trudno pociągnąć do odpowiedzialności, bo to zależy w dużej mierze od tego, jaka forma zatrudnienia go obowiązuje. Ale szpital odpowiada zawsze, życzę powodzenia w walce o odszkodowanie, może czekać Cię długa droga przed sadem w procesie cywilnym, najlepiej poradzić się jakiegoś dobrego prawnika, specjalizującego się w prawie odszkodowawczym.
#2016-10-26 05:17:14 

Kabanos

Użytkownik

Posty: 40

Skąd: Radom

Wiek: 42

z punktu widzenia prawa, opisały tu Panie dwa przypadki, obecnego błędu lekarskiego i błędu popełnionego w przeszłości, ale może po kolei. Jak słusznie jedna z Pań zauważyła, to czy lekarz odpowiada finansowo za błąd w sztuce lekarskiej, w dużej mierze zależy od tego, jaką umowę ma podpisaną ze szpitalem, czy ma umowę o pracę, wtedy odpowiada tylko przed swoim pracodawcą, jeśli zaś jest na kontrakcie, może odpowiadać także finansowo, wspólnie ze swoim pracodawcą. Jednak co do zasady do sądu pozywamy szpital, który posiada ubezpieczenie OC. W obu opisanych powyżej przez Panie przypadkach jest szansa na odszkodowanie. W przypadku, kiedy dziecko niedawno przyszło na świat i podejrzewają Państwo błąd w sztuce medycznej podczas porodu, zbierzcie skrupulatnie kompletną dokumentację medyczną, warto też zawiadomić prokuraturę o swoich podejrzeniach. Jeśli dojdzie do procesu karnego warto skorzystać z instytucji oskarżyciela posiłkowego, będziecie mogli Państwo wówczas zadawać pytania świadkom i oskarżonemu oraz brać aktywny udział w całym procesie. W procesie cywilnym również możecie Państwo dochodzić swoich praw, mają Państwo 3 lata od momentu, w którym dowiedzieliście się o błędzie lekarskim. Za odmówienie cesarki i brak inkubatora należy się zadośćuczynienie. Jeśli dziecko w wyniku tego błędu będzie chore lub niepełnosprawne, wówczas sąd może przyznać jednorazowe odszkodowanie lub dożywotnią rentę co ważne, według kodeksu cywilnego, o odszkodowanie może się starać również dziecko po uzyskaniu pełnoletności, ale przed ukończeniem 20 roku życia.
#2016-10-26 07:39:52 

Dziki_dzik

Użytkownik

Posty: 60

Skąd: Warszawa

Wiek: 35

A ja mam takie pytanie, gdzie zgłosić błędną diagnozę lekarską, która doprowadziła do opóźnienia leczenia, skutkiem czego trzeba było usunąć nerkę. Jak wysokie odszkodowanie mi się z tego tytułu nalerzy?
#2016-10-26 09:20:27 

Kabanos

Użytkownik

Posty: 40

Skąd: Radom

Wiek: 42

Sytuacja, o której Pan mówi wyczerpuje zapis ustawy o opóźnianiu właściwego leczenia, co przyczyniło się do poważnych konsekwencji dla Pana zdrowia. Przez błąd w sztuce lekarskiej rozumie się także niewłaściwe wykonanie zabiegu operacyjnego czy też zaaplikowanie niewłaściwych leków. Takie sytuacje należy jak najszybciej zgłosić Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Aby rozpocząć postępowanie przed komisją, trzeba złożyć wniosek, może to zrobić pacjent lub rodzina pacjenta. Wzór wniosku może Pan pobrać przez Internet. Oczywiście każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie. Niezależnie od tego postępowania, może toczyć się sprawa przed sądem karnym czy też sprawa o odszkodowanie przed sądem cywilnym. Co do wysokości odszkodowania, to trudno tutaj mówić o konkretnych kwotach, bo tak naprawdę nic nie zrekompensuje nam utraty zdrowia, ale średnio jest to od 100 tysięcy za błąd, który spowodował pogorszenie stanu zdrowia, do 300 tysięcy w przypadku zgonu pacjenta. W ostatnich latach prawnicy mają coraz więcej tego typu spraw, a sądy orzekają coraz wyższe odszkodowania. Jeśli chce się Pan więcej dowiedzie o pracy adwokata i o sprawach sądowych, w jakich się specjalizuje, może Pan to zrobić na www.lodz-adwokat.pl/o-mnie, tam też można zapoznać się z opiniami na temat kancelarii.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015